2-daagse lenteschool: Optimaal ontgiften

30 & 31 mei 2026

10.00 - 17.00 uur

€ 399,-

Heerlijk Westerwolds Land, Borgerschapenweg 8, 9551 XD Sellingen

Georganiseerd door:

Rineke Dijkinga & Winnie Sixma

Wil jij op een natuurlijke en praktische manier aan de slag met voeding, kruiden voor een optimale dagelijkse ontgifting?

Deze tweedaagse Lenteschool is bedoeld voor iedereen die zijn kennis over voeding, kruiden en gezondheid wil verdiepen. Of je nu gewoon geïnteresseerd bent in gezonde voeding, of werkt als gezondheidsprofessional, kok, cateraar, beleidsmedewerker of docent: je steekt er gegarandeerd veel van op.

Je ontdekt de samenhang tussen bodem, voeding, bereiding en kruiden, en leert hoe deze factoren je ontgifting ondersteunen. Theorie en praktijk lopen vloeiend in elkaar over: koken, proeven, buiten leren en ervaren. Zo ga je naar huis met praktische kennis én hernieuwde inspiratie. Die jij in jouw omgeving weer kunt gebruiken om anderen te inspireren.

Benieuwd wat jij daarin zelf kunt doen? Dan is deze tweedaagse Lenteschool op 30 en 31 mei 2026 iets voor jou.

Voor wie?

Voor wie is deze winterschool bedoeld?

Voor iedereen die professioneel of niet-professioneel dagelijks met voeding of leefstijl aan de slag is/wil en de kennis ook graag weer wil overdragen op anderen:

  • Voor iedereen die met voeding of leefstijl bezig is en op een dagelijkse, natuurlijke, praktische manier aan de slag wil met zijn of haar gezondheid
  • Therapeuten, verpleegkundigen, artsen (regulier en complementair)
  • Koks, cateraars, leraren
  • Medewerkers in natuurwinkels of supplementenbranche.

Kortom: voor iedereen die aan de slag wil met natuurlijke gezondheid.

Het onderwerp van deze Lenteschool: Ontgiften

In de Lenteschool gaat het vooral om het optimaal ontgiften van ons lichaam. Wat kunnen we doen om deze optimaal te ondersteunen met voeding, kruiden en leefstijl? De lente was van oudsher de tijd van de grote schoonmaak van ons huis. De hoogste tijd om ons lichaam te zien als ‘ons huis’ waar we goed voor moeten zorgen.

Extra informatie

Wat ga je leren en beleven?

Tijdens deze dagen leer en ervaar je welke voeding en kruiden kunnen bijdragen aan een gezonde(re) darm, spijsvertering, brein, hormoonsysteem in relatie tot ontgifting.

Deze onderwerpen worden behandeld met uitgebreide uitleg en natuurlijk praktische tips hoe je een en ander in de praktijk kunt toepassen.

In onze trainingen combineren we theorie en praktijk: wandelexcursies, wildplukken, koken, lezingen en zowel maaltijden als producten voor in je thuisapotheek of huidverzorging maken. Buiten leren, beleven en proeven dus. De nadruk ligt op verbanden zien, niet op details stampen. Het team dat je meeneemt dit weekend bestaat uit Meesterherboriste Winnie Sixma en Voedingsdeskundige Rineke Dijkinga.

Dag 1

Ochtend – Het land op met Rineke en Winnie
Thema: De analogie tussen bodem, darmen en ontgifting
Een gezonde bodem is de eerste verdedigingslinie tegen toxische stoffen, net als onze darmen dat zijn voor ons lichaam. Toch komt veel voedsel van uitgeputte bodems, met gevolgen voor onze vitaliteit en ons hormoonsysteem.
Tijdens deze ochtend verkennen we (on)kruiden en gewassen die het lichaam kunnen helpen bij ontgifting. Rineke vertelt over hun project waarin niet praten maar doen, biodiversiteit en voedingswaarde per hectare centraal staan.
Daarna neemt Winnie je mee naar voorjaarskruiden die de lever en spijsvertering ondersteunen. We ontdekken hun werking én maken samen een verse pesto van deze kruiden.

Middag – Lezing met Rineke en Winnie
Thema: Mineralen, sporenelementen en onze detoxificatie
Onze omgeving zit vol met ‘for-ever chemicals’ – stoffen die ons lichaam belasten. Hoe beschermen we onszelf?
Je leert hoe mineralen, sporenelementen en antioxidanten bijdragen aan een goede ontgifting, hoe je met bewuste kooktechnieken en verpakking keuzes maakt in de keuken, en welke kruiden daarbij ondersteuning bieden.

Wandeling: De natuur biedt hulp
Tijdens een wandeling over het land en door de tuin ontdek je planten, bomen en (on)kruiden die darmen, lever, nieren, longen en lymfe helpen bij het afvoeren van afvalstoffen. Je leert hoe je deze planten kunt gebruiken, in voeding, als tinctuur of voor de huid.

Dag 2

Ochtend – Herken de signalen van een verstoorde detoxificatie
Hoe merk je dat je lichaam moeite heeft met ontgiften? En wat kun je eraan doen?
We duiken in de fysiologie van detoxificatie: hoe werken onze uitscheidingsorganen, wat is de rol van leeftijd en hormonen, en hoe herken je een verstoorde leverwerking? Met praktische tips om dagelijks te ontgiften en inzicht in het Reckeweg-systeem leer je hoe je lichaam zichzelf kan blijven reinigen, ook in onze moderne tijd.

Middag – Aan de slag met Winnie
Thema: Thee, tincturen en hydrolaten maken
Winnie neemt je mee in de wereld van geneeskrachtige kruiden.
Je ontdekt:

  • Welke kruiden helpen bij ontgifting
  • Hoe hun werkzame stoffen in het lichaam effect hebben
  • En in welke vorm (thee, tinctuur, hydrolaat) ze het beste werken

Deze middag zul je je verwonderen over de bijzondere wereld van de kruiden die je lichaam kunnen ondersteunen bij het ontgiften en maak je je eigen thee, tinctuur en hydrolaat om mee te nemen naar huis!

Een buitengewone locatie: Heerlijk Westerwolds Land

We zijn deze dagen buiten op het biodiversiteitsproject Heerlijk Westerwolds Land van Jan en Rineke. Uiteraard zitten we in met slecht weer binnen. Maar neem dikke kleren en goed schoeisel mee omdat we wel regelmatig het land op gaan.

Het eten tijdens deze lenteschool:

Het eten tijdens de Lenteschool

Alle gerechten zijn:

  • Gemaakt met aandacht voor mens, dier en planeet
  • Voor ruim 80% afkomstig van Heerlijk Westerwolds Land
  • Gebaseerd op slow food: vers, lokaal en seizoensgebonden
  • Boordevol kruiden die de spijsvertering ondersteunen

Met eigen ogen en smaakpapillen zul je ervaren hoe voeding kan bijdragen aan je ontgifting én verbinding kan brengen.

Klik hier voor meer informatie.

Scroll naar boven