Een bijzonder mens heeft ons verlaten.
Op 18 november is Max Niessen van De Sprenk op
76-jarige leeftijd overleden.
Max was samen met zijn vrouw Gidy eigenaar en oprichter van erkende Herboristenopleiding De Sprenk in De Mortel.
Velen kenden Max als een gedreven en gepassioneerd mens vol verhalen en anekdotes. In de vele jaren dat hij lessen in de prachtig aangelegde herboristentuin van De Sprenk verzorgde werden studenten uitgedaagd om te leren door zélf te onderzoeken.
Buiten! Met je handen in de aarde. Leren determineren en
je plantkunde opbouwen door (onder begeleiding) zelf wekelijks te kijken hoe een kiemplant zich ontwikkelde. Door te ruiken en te proeven van allerlei planten. Door zelf te experimenteren met zaaien, stekken, planten, vermeerderen, tuinaanleg en wat al niet meer.
Gelachen werd er ook volop tijdens de vele uren in de tuin.
Vragen aan Max stellen mocht altijd, vaak kwam het antwoord;
‘Wat denk je zelf?’ en ‘Hoe ben je tot je antwoord gekomen?’.
Max spoorde je actief aan om zelf het heft in handen te nemen en nieuwsgierig te blijven. De kreet ‘Het is jouw opleiding’ kwam hierbij ook regelmatig langs. Max ging ervan uit dat iedereen zelf leerde op een manier die recht deed aan de eigen wensen en aan het gebodene en niveau van de opleiding. Een open uitgangspunt waarin je vrij was om er helemaal voor te gaan. Max dacht daarbij graag met je mee en kwam vaak met allerlei richtingen en originele plannen.
Zelf was hij ook altijd in de weer. De tuin helemaal omgooien, dingen (ver)bouwen, op allerlei beurzen staan, een nieuwe opleidingsrichting starten. Dingen waren er, zo leek het, om uit te proberen en het goede verder uit te bouwen.
Max was ook eigenzinnig en vaak op een leuke manier tegendraads. Hij ging een pittig gesprek niet uit de weg, zocht dat zelfs regelmatig op. Hierbij werden zijn bevindingen en idealen met verve naar voren gebracht, maar stond hij zeker ook open voor andere geluiden.
De afgelopen jaren was Max niet meer als leraar in de tuin bezig met de studenten voor de herboristenopleiding. De leiding over de Sprenk werd daarbij stap voor stap overgedragen aan dochter Maartje.
Toch bleef Max heel actief voor de opleiding en betrokken bij de koers die werd ingezet. Ook keek hij nog regelmatig een klas binnen tijdens de lesdagen. Hij bleef beschikbaar voor een praatje en een origineel advies voor iedereen die daar behoefte aan had.
Max kon echt genieten van de goede dingen des levens en de aandacht die hij aan anderen gaf en van hen kreeg. Met een nuchtere kijk op het leven, heeft hij samen met zijn liefste Gidy, alles gedaan, meegemaakt en besproken. Hij hield de regie en had naar eigen zeggen een goed leven geleid. Max was bereikbaar voor een bezoek of (telefonisch) gesprek en bleef dat zolang het ging. Het deed hem goed zei Gidy. Het gaf hem energie. Bijzonder en heel fijn voor alle mensen die Max in hun hart gesloten hadden. Mensen die hem wilden bedanken of wilden laten weten dat hij belangrijk voor hen was geweest. En dat waren en zijn er heel veel.
Max, dank je wel voor wie je was en wat je voor ‘de kruidenwereld’ en al jullie studenten hebt betekend. We wensen vanaf deze plek Gidy, Maartje, je andere familieleden en dierbaren kracht en saamhorigheid om zonder jou verder te gaan. Dat de levenslust die je zo vanzelfsprekend uitstraalde en De Sprenk liet sprankelen door hen gevoeld mag blijven worden en hen mag helpen deze verdrietige, moeilijke, nieuwe fase vorm te geven. We gaan je missen.